Jak odzyskać składki emerytalne ze Szwajcarii?

Jak odzyskać składki emerytalne ze Szwajcarii?

Jak odzyskać składki emerytalne ze Szwajcarii?

Działalność szwajcarskiego systemu emerytalnego bazuje na trzech filarach. Pierwszy z nich, czyli państwowa emerytura, drugi to tzw. fundusz zawodowy, a trzeci filar jest prywatny. Niekiedy plany życiowe ulegają zmianie i nawet jeżeli zamierzaliśmy pozostać w Szwajcarii na starość, może się okazać, że los szykuje dla nas inny scenariusz. Jak w takim wypadku odzyskać składki emerytalne ze Szwajcarii?

Zasady przyznawania praw emerytalnych w Szwajcarii

Alters und Hinterlassenenversicherung, czyli ubezpieczenie  emerytalne, w pierwszym filarze to podstawowy systemu ubezpieczeń w Szwajcarii. Konieczne jest tam odprowadzanie składek, które gromadzi się na starość oraz na wypadek śmierci. Każdy, kto ma ukończone 20 lat i pracuje, bez względu na to, czy jest zatrudniony, czy pracuje na własny rachunek,  ma obowiązek odprowadzać składki na rzecz podstawowego systemu ubezpieczeń. Składki pobierane są procentowo z wynagrodzenia, jest to mniej więcej 10% z całego wynagrodzenia brutto, jednak płaci to solidarnie pracodawca i pracownik. Jeżeli chodzi o uprawnienie do pobierania świadczenia, to nabywają je kobiety wraz z ukończeniem 64 lat i mężczyźni, którzy skończyli 65 lat. Jest tu jednak warunek, opłacanie nie może trwać krócej niż 12 miesięcy.

Emerytura w Szwajcarii – drugi filar

Drugi filar oferuje wcześniejszą możliwość otrzymania świadczenia dla kobiet w wieku 63 lat, dla mężczyzn bez zmian w wieku 65 lat. Pełna wysokość świadczenia przysługuje jedynie osobom, które między ukończeniem 25 lat a wiekiem emerytalnym regularnie opłacały składki. W przepisach znaleźć można także wyjątkowe sytuacje, które pozwolą na przejście na wcześniejszą emeryturę, będzie to jednak możliwe tylko na określonych przez właściciela funduszu zasadach.

W jaki sposób odzyskać składki emerytalne ze Szwajcarii?

Możliwość otrzymania emerytury ze Szwajcarii istnieje także po opuszczeniu tego kraju, jedynie w sytuacji, kiedy kraj, do którego się udajemy, ma podpisaną dwustronną emeryturę. Warto więc sprawdzić to, czy dany kraj ma taką umowę podpisaną, Polska należy do tej grupy. Nie ma jednak możliwości otrzymania kwoty jednorazowo. Prawa emerytalne nabyte w Szwajcarii przenoszone są wtedy do kraju, w którym znajduje się świadczeniobiorca. O świadczenie może się ubiegać osoba, która spełnia wymogi szwajcarskiego systemu emerytalnego, czyli w czasie, kiedy tam przysługiwałaby już emerytura. W wypadku, kiedy udajemy się do kraju, w którym taka obustronna umowa nie jest podpisana, można liczyć na zwrot wpłaconych składek do wysokości tych, które zostały uiszczone na podstawowy system.

Czy można wypłacić składki z II filaru szwajcarskiego funduszu emerytalnego?

W przypadku składek, które wpłacało się na drugi filar, można wycofać zgromadzone środki wraz z odsetkami w kilku przypadkach. Jednym z nich jest opuszczenie terytorium Szwajcarii, dlatego jeżeli zamierzamy wyjechać z tego kraju, będzie możliwe odzyskanie wpłaconej sumy. Taką możliwość mają też osoby otwierające swoją firmę oraz w przypadku, kiedy zgromadzony kapitał jest mniejszy niż suma składek rocznych.

W momencie, kiedy praca w Szwajcarii ma charakter sezonowy, można liczyć na zwolnienie z wnoszenia składek na podstawowe składki emerytalne. Problemów w tym zakresie nie będą mieli obywatele krajów połączonych dwustronną umową. Jeżeli nie dopilnujemy tej formalności i składki zostaną nam pobrane z wynagrodzenia, to w przypadku pracy sezonowej, która trwa mniej niż rok, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę – wszystko, co zostało zgromadzone w tak krótkim czasie, przepadnie.
Udzielę pożyczki na procent

Udzielę pożyczki na procent

Proponuję udzielenie pożyczki na podstawie umowy cywilno-prawnej, z zabezpieczeniem wekslowym. Prywatne pożyczki na procent, też dla niepracujących, na weksel, bez zastawu. Przestrzegam zasad etycznej współpracy. Udzielę pożyczki na procent niewygórowany, taniej niż w firmach pożyczkowych jak np. Vivus. Możliwość konsolidacji wszystkich zobowiązań w jedną niższą ratę. Gdy brakuje Ci na coś pieniędzy lub chcesz skonsolidować swoje zobowiązania, weź pożyczkę prywatną!

12 komentarzy
Kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki

Kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki od 10 tys. do 300 tys. zł

Oferujemy kredyty konsolidacyjne dla ludzi: – bez zdolności kredytowej – z lekkimi opóźnieniami w spłacie obecnych zobowiązań – bez zgody współmałżonka – młodych ( pow. 18 lat) oraz nieco starszych ( do 75 lat) Oferujemy: Niskie oprocentowanie kredytów, już od 4 % Długie okresy spłaty, do 180 mies. Brak ukrytych dodatkowych kosztów Od 10 tys. do 300 tys. zł

18 komentarzy
Pożyczki niebankowe bez zaświadczeń i baz danych

Pożyczki prywatne dla zadłużonych

Akceptowany każdy dochód w tym 500+, alimenty, zasiłki i inne świadczenia MOPS/GOPS, staż, praktyka, stypendium, zatrudnienie zagraniczne – inne firmy pożyczkowe akceptują je jako dodatkowe źródło dochodów. Nie robięzapytań w BIK, KRD i nie pobieram „przedpłat”. bez BIK, BIK, KRD. Oprocentowanie negocjowane każdorazowo, zdecydowanie niższe niż w parabankach. Wysoka skuteczność, brak opłat wstępnych, możliwość finansowania na całą Polskę! Udzielę prywatnej

3 komentarze
Tempo finanse opinie

Tempo finanse

Tempo Finanse to firma pozabankowa udzielająca pożyczek. Firma zapewnia komfort, dyskrecję i szybkość działania. Właśnie dzięki temu cieszy się zainteresowaniem i zaufaniem klientów. Udzielanie pożyczek w Tempo Finanse odbywa się na przejrzystych zasadach. Pożyczkobiorcy doceniają fakt, że nie bywają zaskakiwani żadnymi ukrytymi kosztami. Od początku wiadomo jaka będzie rata pożyczki. Wypełnienie wniosku Tempo Finanse jest banalnie proste i przebiega szybko i sprawnie.

3 komentarze


Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *